Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké dôležité práce vykonávajú inštalatéri, ktorí sa zaoberajú opravami a čistením odpadov a kanalizácií? Dokážete si predstaviť, čo by sa prihodilo, keby sa o tieto systémy nikto nestaral? Domové odpady a kanalizácie nie sú Perpetuum mobile, ktoré pracuje nepretržite bez zásahu ľudskej ruky na veky, je to pomerne zraniteľná sústava, ktorá vyžaduje monitoring a starostlivosť.

kanalizačný poklop

Zanesenie kanalizácie bežným znečistením – vnútorné steny kanalizácie nie sú tak hladké, aby sa zabránilo aspoň čiastočnému usadzovaniu kalov a bežných nečistôt, ktoré kanalizáciou putujú. Vďaka tomu sa v určitých miestach môžu vytvoriť zle priestupné zátky, ktoré systém znepriechodnia, a treba ho odstrániť mechanickou cestou. Väčšinou sa na to využíva tlaková voda z pristavenej cisterny. Krtkovanie v Pezinku potom prebieha pomerne svižne a rázne.

figurína na kanáli

Nánosy naplavenín – do kanalizácie sa môžu dostať rôzne predmety, ktoré tam nepatria, napríklad kusy papierového kartónu a lepenky, kúsky plastov, textílie, stará obuv, rozbité hračky a športové potreby, pohodené obaly, tégliky a polyetylénové fólie, kovové plechovky, spojovací materiál, kúsky dreva, vetvy či lístia. S tým všetkým si ale profesionál dokáže poradiť.

Deformácia a poškodenie kanalizácie – kanalizácia sa buduje úplne logicky pod zemou, a to je prostredie pomerne nebezpečné, čo sa týka mechanického poškodenia kanalizačnej sústavy. Môže tu na ňu pôsobiť tlak zeminy, betónu a asfaltu, prechádzajúce automobily a iná ťažká technika, alebo stavebné práce v blízkom i vzdialenejšom okolí. Do hry tu tiež vstupuje okolitá vegetácia, napríklad stromy a kríky, ktoré do kanalizácie prerastajú svojimi koreňmi. Akonáhle si korienok nájde skulinku v betónovej skruži, môže sa tadiaľto pretlačiť a betón následne roztrhnúť. Aj na toto treba pamätať, pretože korene kanalizačné potrubie zanesú až tak, že vytvoria zle priepustné miesto.