História spoločnosti

 
 
 

Špecializovaná firma na stavbu, rekonštrukciu a nadstavbu šikmých striech

 
 
Upozornenie

Ospravedlňujeme sa obmedzenú funkčnosť - stránka je v testovacej prevádzke

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte tu

 
 
 
 
nivo_firma1.jpg
 
 

História spoločnosti

Spoločnosť Jaroslav Kvaššay s.r.o. bola založená v roku 1993. Avšak rodinná firma Kvaššayovcov pôsobí vo svojom obore už od roku 1927. 

Viacej sa dočítate ďalej v článku.

Trochu z histórie pálenej krytiny

Z hliny sa vyrábali kultúrne predmety /Venuša z Moravian/ alebo predmety dennej potreby /nádoby, vázy/. Nie je to inak ani pri materiáloch, ktoré sa používali na stavbu obydlí alebo sakrálnych stavieb. Z pálenej alebo nepálenej hliny boli postavené také stavby, ako Čínsky múr alebo Babylonská veža.

Prvá strešná krytina z pálenej hliny sa vyrábala v Agrose v dielni tehliara Myloia už 2300 rokov pred Kristom. Pálené škridly zdobia už tisícročia strechy domov a kostolov a majú za sebou bohatú históriu. Na území Slovenska boli prvými výrobcami pálených škridiel rímski vojaci, ktorí sídlili napríklad aj v dnešnej Stupave. Tu sa našli obdivuhodné dôkazy existencie týchto jedinečných stavebných prvkov- rímske ,,teguly“ (Obr. vpravo)

Začiatky pokrývačstva majstra Kvaššaya v Malackách

V roku 1927 si začal v Malackách ako živnostník kliesniť svoju podnikateľskú dráhu Ján Kvaššay, pokrývačský majster. Ján Kvaššay prišiel do mesta Malacky na vyžiadanie živnostenského spoločenstva Malacky z Trnavy, kde sa vyučil u firmy Kohúcik a kde aj zložil majstrovské skúšky. Živnostenské spoločenstvo mu na bývanie poskytlo niekdajšiu "žebrakáreň" v priestoroch terajšieho parku a daňový úrad mu poskytol päťročné daňové prázdniny. K Malackám patrí náš otec, starý otec a prastarý otec Kvaššay. Dnes po vyše 80-tich rokoch nášho pôsobenia, snútenou prestávkou počas totalitného režimu, môžeme konštatovať, že táto starobylá profesia ako koncentrácia ľudského umu a šikovnosti sa u nás udomácnila.

Na steche sa nefajčí

Firma pokrývačského majstra Jána Kvaššaya opravovala v roku 1937 strechu na trafike pani Papušekovej v Malackách. Išlo o opravu dvojitej škridlicovej krytiny, za čo bolo vyfakturovaných 355 Kč. Na krasopisne vyplnenom tlačive účtu je táto suma obyčajnou ceruzkou a rukou trafikantky upravená dolu o 22,50 Kč, čo majster rešpektoval. Prečo došlo k zníženiu ceny? Pani trafikantka predávala pracovníkom cigarety Zorky so zľavou a tí ich fajčili aj na streche. Pri tomto ich však pani Paušeková prichytila a za to si vymohla zľavu z ceny. Iste sa jej tak vrátila zľava na cigaretách, ktorú poskytla pracovníkom firmy.

Udrel klinec po hlavičke

Zakladateľ našej firmy zasvätil do tajov pokrývačského remesla nejdeného učňa. Raz bol s jedným na streche a zdôrazňoval mu, ako je dôležité dôkladne zatĺkať klince pri pribíjaní dosák na krov. Chlapec sa usiloval. Majstrovi sa zrazu pošmykla noha a začal padať. Už sa zdalo, že majster padne zo strechy, keď sa v poslednej chvíli na niečom zachytil. Jeden klinec nebol celkom zatlčený, čo mu pravdepodobne zachránilo život. Samozrejme bol učnovi vďačný, ale keď sa trochu spamätalm, zvíťazila profesionalita a pripomenul, že dotĺkať klince je predsa len nutné.